Jesteś tutaj: Czym kierować się podczas wyboru gekona?
Czym kierować się podczas wyboru gekona?
Wybór gekona nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Często stoimy przed dylematem "jakiego gekona kupić i gdzie". Jak przygotować się na nowego lokatora w domu? Wiedza dotycząca tego, jak wybrać zdrowego i dobrze zapowiadającego się osobnika, jest słabo dostępna. W niniejszym artykule postaram się przedstawić najważniejsze aspekty związane z zakupem.

1.    Czy terrarium dla gekona jest gotowe?

Jedną z fundamentalnych kwestii, które musimy rozważyć przed zakupem jest to, czy dysponujemy już odpowiednio przygotowanym terrarium dla nowego zwierzaka. Gekony po przeprowadzce są zazwyczaj zestresowane i nie jest wskazane niepokoić je dodatkowo przenosinami z pudełka do pudełka, przestawianiem elementów wystroju itp. Dlatego pamiętajmy, że zakup jaszczurki musi być zawsze poprzedzony zakupem wyposażenia. Poza terrarium, potrzebne będą dodatkowe akcesoria. Listę podstawowego, potrzebnego przy hodowli sprzętu można znaleźć tutaj.


2.    Czy mam pokarm oraz suplementy?

Pamiętajmy, że gekon po podróży może być bardzo wygłodzony. Z tego względu w pokarm dla niego należy zaopatrzyć się przed jego przyjazdem. Także suplementację powinniśmy rozpocząć od samego początku i z tematem suplementów zaznajomić się wcześniej. Jednakże z drugiej strony gekon po podróży może wykazywać brak apetytu (nawet przez 7-14 dni!). W takim przypadku należy karmić go z pęsety i pipety.

3.    Jaki gatunek i odmianę kupić?

Wielu początkujących hodowców przed zakupem gekonów kieruje się ich cenami oraz popularnością. Owładnięci chęcią szybkiego zysku zakupują osobniki, które aktualnie są "na topie". Pamiętajmy, że trendy szybko się zmieniają i zawsze powinniśmy kupować takie gekony i ich odmiany, które podobają się nam a nie innym. Jeśli odbiegniemy od tej zasady początkowa radość z posiadania nowego zwierzęcia może się szybko zamienić w rozczarowanie.

4.    Od kogo kupić gekona?

Przede wszystkim od osoby zaufanej i polecanej, która ma doświadczenie w hodowli. Niestety wielu młodych i niedoświadczonych hodowców zaniedbuje nieświadomie swoje osobniki rozrodcze. Zaniedbanie suplementacji samic przekłada się na kondycję jajek oraz wyklutych z nich młodych gekonów. Odpowiedzialny i doświadczony hodowca nie "eksploatuje" swoich samic do granic ich możliwości lecz daje im odpocząć między poszczególnymi sezonami rozrodczymi, a tym samym dba o wysoką "jakość" młodych.

Dochodzi tu także kwestia różnic w cenie gekonów z hodowli "amatorskich" i "profesjonalnych". Pamiętajmy, że za jakość oraz wiedzę i ewentualną pomoc trzeba zapłacić. Nie bójmy się więc wydać trochę więcej, gdyż dzięki temu zyskujemy gwarancję, że gekony są zdrowe, zadbane, a w przypadku jakichkolwiek problemów możemy porozmawiać ze sprzedawcą i spytać go o radę.

5.    Czy hodowca jest na pewno odpowiedni i kompetentny?

Na przekór temu, co napisano powyżej, nie możemy zapominać o samodzielnej weryfikacji kompetencji sprzedawcy. Nie kierujmy się tylko i włącznie zasadą drogi = dobry, gdyż może okazać się ona złudna. Hodowca powinien dysponować szczegółową wiedzą odnośnie osobników, które sprzedaje. Przed zakupem powinniśmy poprosić o następujące informacje:

  • data wyklucia młodych - kupujmy osobniki co najmniej 2-miesięczne,
  • wielkość młodych - zweryfikujemy, czy młode są dobrze odżywione i rosną prawidłowo (punkt 6),
  • zdjęcia rodziców - dzięki nim możemy mniej więcej zorientować się, jak będzie wyglądał dorosły osobnik,
  • pokrewieństwo rodziców - unikajmy kupowania gekonów będących potomstwem spokrewnionych osobników,
  • dotychczasowa dieta i suplementacja - pozwoli nam zorientować się o preferencjach żywieniowych gekona, a przy tym zaopatrzyć w odpowiedni rodzaj pokarmu przed jego przyjazdem oraz zorientować się czy otrzymywał on odpowiednie suplementy u hodowcy,
  • informacje, czy gekon poluje samodzielnie, czy potrafi pobierać pokarm z pęsety oraz czy zjada dietę Repashi'ego,
  • zdjęcia gekona-  w celu oceny jego zdrowia (punkt 6).

6.    Ocena stanu zdrowia gekona z rodzajów Correlophus, Mniarogekko, Rhacodactylus.

Jest to najważniejszy aspekt, którym powinniśmy kierować się przy zakupie. Jeśli dysponujemy tylko i włącznie zdjęciami jaszczurki, zwróćmy przede wszystkim uwagę na ogon. Jeśli jest on bardzo chudy a kręgi widoczne wówczas gekon może być odwodniony i/lub niedożywiony. Gekony z najczęściej spotykaną nieprawidłowością jaką jest niedobór wapnia, posiadają ogony pokrzywione, "zygzakowate". Jeśli skrzywienie jest znaczne powinniśmy zwrócić uwagę na łapki - takie z opuchniętymi stawami świadczą już o znacznym niedoborze wapnia. Należy zwrócić także uwagę na nasadę ogona. Jeśli jest ona zapadnięta, wklęsła wówczas świadczyć to może o występowaniu syndromu opadającego ogona (floopy-tail syndrome). Jeśli dodatkowo ogon wyraźnie odstaje na bok ciała już u nasady, możemy być niemalże pewni o występowaniu tego syndromu.

Przy ocenie ogólnego stanu gekona należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest on chudy, poraniony, czy nie widać u niego pasożytów zewnętrznych, gdyż taki osobnik nie powinien w ogóle zostać dopuszczony do sprzedaży.

Ponadto bardzo istotną informacją jest wielkość gekona w centymetrach. Młode, które wykluwają się z jajek mierzą 6,5-8,5cm a dorosłe osobniki osiągają wielkość ok. 20cm. Uśredniając wielkość młodych do 7,5cm i wiedząc, że rosną one około 1cm na miesiąc, możemy w przybliżeniu obliczyć, jak duży powinien być gekon w chwili zakupu. Pamiętajmy, że po osiągnięciu 15-16 centymetrów, gekony rosną nieco wolniej. Kolejnym, choć nie tak istotnym wyznacznikiem stanu zdrowia, jest masa. Zwłaszcza w przypadku młodych jaszczurek jest to informacja nieprzydatna, gdyż zmiana masy ciała przed posiłkiem i po nim może być znaczna. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku gekonów 9-12 miesięcznych, waga powinna wynosić około 20 gram, a u zwierząt po 12 miesiącu życia około 30gram. Samice dojrzałe, gotowe do rozmnażania powinny ważyć co najmniej 35gram.

Jeśli mamy możliwość odbioru osobistego jaszczurki, to poza wspomnianymi wyżej kwestiami, należy przyjrzeć się także żuchwie - miękka  i poraniona dyskwalifikuje gekona ze sprzedaży. Ponadto jeśli osobnik jest "miękki", "leje się w rękach" to także świadczyć może o niedoborze wapnia (w takim przypadku zaobserwować jednak możemy także inne symptomy - opuchnięte stawy oraz miękką żuchwę). Może się to okazać szczególnie przydatne podczas oceny zdrowia osobników po autotomii ogona. Także gekony wybitnie apatycznie, mało ruchliwe nie powinny być sprzedawane. Zdrowy gekon zazwyczaj broni się przed braniem na rękę, stara się z niej zeskoczyć i jest zainteresowany tym, co dzieje się wokół.
Joanna Winkler

Liczniki
Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.