Jesteś tutaj: Budowanie wystroju w terrarium tropikalnym

Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

Ścianę terrarium pokrywamy pianką montażową, koniecznie niskoprężną. W piankę zatapiamy dowolne elementy, które później będą służyły gekonom za kryjówki (jaskinie ze styropianu, tuby korkowe itd.). Na tym etapie należy także zatopić rurkę od wodospadu, jeśli chcemy umieścić go w terrarium. Pracę zostawiamy na następny dzień, pozwalając piance dobrze wyschnąć.Następnie suchą już i twardą piankę pokrywamy brązowym silikonem, posypujemy torfem i włóknem kokosowym i mocno przyciskamy. Jednorazowo pokrywamy silikonem tylko niewielką część ścianki, nie dopuszczając, aby wysechł. Sugeruję skorzystać z lateksowych rękawiczek, gdyż brązowy silikon trudno zmyć z dłoni. Szyby terrarium można przy granicy ze ścianką obkleić papierową taśmą, dzięki czemu unikniemy uciążliwych zabrudzeń. Na zdjęciu cała ścianka pokryta silikonem i włóknem. Po wyschnięciu ściankę przeczesujemy szczotką od zmiotki. Przy tej czynności nadmiar torfu i włókna odpadnie oraz uwidocznią się łyse plamy, które pokrywamy silikonem i postępujemy jak wyżej.Gdy ścianka jest już wykończona możemy zamontować pompkę od wodospadu i przetestować go. Na tym etapie odrywany także papierową taśmę, a plamy silikonu zdrapujemy z szyby żyletką.Drenaż jest zapewniony dzięki 7-mio centymetrowej warstwie keramzytu pokrytego plastikową siatką z małymi oczkami, która zabezpiecza opadaniu ziemi między keramzyt.Budowanie wystroju w terrarium tropikalnym
Przedstawiam fotorelację z budowy wystroju terrarium dla dorosłych gekonów orzęsionych.


Wymiary terrarium to około 80x40x80cm. Wentylacja jest u jego podstawy terrarium a także na suficie (szerokość 20cm). Z przodu jedna szyba na prowadnicy, podzielona na pół.
Efekt końcowy po obsadzeniu roślinami i umieszczeniu licznych lian oraz korzenia. Na ziemi w doniczkach można umieścić cienką warstwę keramzytu, aby uniemożliwić gekonom kopanie w tych miejscach.
Przed wprowadzeniem lokatorów do terrarium należy odczekać minimum tydzień, aż konstrukcja dobrze wyschnie i wywietrzeje. Najlepiej poczekać do momentu, aż zapach octu nie będzie już wyczuwalny.


Joanna Winkler


Liczniki