Jesteś tutaj: Jak sprawdzić, czy samica nosi jajka?
Jak sprawdzić, czy samica nosi jajka?
 
Po kilku miesiącach od zakupu gekonów wielu hodowców zaczyna myśleć o rozmnożeniu swoich podopiecznych. Jest to jeden z najtrudniejszych aspektów hodowli, gdyż doprowadzenie do rozrodu z jednoczesnym utrzymaniem gekonów (zwłaszcza samic) w dobrym zdrowiu, wymaga mnóstwa zaangażowania oraz wiedzy. Jedną z problematycznych kwestii jest określenie, czy samica szykuje się do zniesienia jajek czy nie. 
 
O tym, że samica będzie składać jajka w ciągu kilku dni świadczy kilka symptomów, które zazwyczaj występują razem:
 
1. Samica staje się bardzo nerwowa, ucieka przed naszą dłonią, podczas dnia wypoczywa w kryjówce, nawet jeśli wcześniej preferowała wypoczynek na widoku np. na szybie.
2. Samica kopie w podłożu, w miejscach, gdzie jest go najwięcej oraz często między korzeniami roślin. Kopie czasami również w dzień.
3. Nie jest zainteresowana jedzeniem.
4. Stanowczo odpędza od siebie samca.
5. Na jej bokach widać zgrubienia.
6. Nie obserwuje się spadku wagi samicy pomimo tego, że nie jest zainteresowana jedzeniem.
7. Tuż po złożeniu jajek symptomy te ustają, przy czym zdarza się, że samica przebywa w ich pobliżu i nawet chroni je, lub w nocy wraca do miejsca złożenia i „węszy” wokół niego. Ponadto gekon jest wyraźnie chudszy, jego waga spada  o kilka gram w ciągu doby. 
 
Należy zaznaczyć, że w przypadku samic o znacznej masie trudno jest zauważyć zgrubienia na brzuchu, a także ich zniknięcie. Samiczkę można wówczas „zbadać” bez wyciągania jej z terrarium. Można to zrobić dotykając jej brzuszka od strony boczno-brzusznej i bliżej ogona aniżeli głowy, tak jak przedstawiono to na poniższym zdjęciu. 
Liczniki
Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

Jeśli i to zawiedzie, poniżej prezentuję inną metodę sprawdzania, czy samica nosi jajka. Podkreślam, że powinna ona być stosowana w ostateczności, po rzetelnej obserwacji zachowań omówionych powyżej. Trzeba o tym pamiętać, gdyż samice przed złożeniem jajek są bardzo zestresowane, a dodatkowe nasze manipulacje przy nich mogą odbić się na ich zdrowiu w niekorzystny sposób. Metodę tą możemy stosować przykładowo, gdy podejrzewamy, że samica już złożyła jajka- na co wskazuje także jej waga- lecz nie możemy ich znaleźć mimo dokładnego przeszukania terrarium. 
 
1.    Gekona spokojnie wyciągamy z terrarium najlepiej podczas dnia, gdy jest on rozespany. 
2.    Jedną dłonią łapiemy tułów w taki sposób, aby przykryć klatkę piersiową, a kciuk układamy pod kręgosłupem.
3.    Kciuk drugiej dłoni także układamy pod kręgosłupem, odwracamy gekona brzuchem do góry.
4.   Palcem wskazującym i serdecznym naciskamy delikatnie brzuch gekona. Jajniki są umiejscowione na różnej wysokości – patrząc od spodu lewy znajduje się wyżej prawego. Gekona nie należy ściskać zbyt mocno – naciśnięcie na głębokość maksymalnie 1mm wystarczy aby wyczuć jajka. 
5.   Całą procedurę należy wykonać możliwie szybko i sprawnie. Jeśli gekon stanowczo wyrywa się, wykręca, zwija w kłębek, wówczas nie należy przytrzymywać go na siłę. 
 
Całość została zaprezentowana na poniższym filmiku. 


Uwaga! Jeśli ktoś czuje się niepewnie przy przytrzymywaniu gekonów, nie jest pewien, czy potrafi bezpiecznie chwycić je w taki sposób, ma problemy także z przytrzymywaniem mniejszych osobników podczas określania płci, nie powinien stosować tej metody. Joanna Winkler