Jesteś tutaj: Rhacodactylus sarasinorum
Projekt 2011 © Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć
i artykułów bez zgody autora zabronione.

Nazwa łacińska

Rhacodactylus sarasinorum (Raux,  1913)

Nazwa polska

Gatunek nie posiada polskiej nazwy

Nazwa angielska

Slender Prehensile-tailed Gecko


Długość życia
Gatunek długowieczny, dożywa wieku 20-30 lat.

Wygląd

R. sarasinorum jest gatunkiem osiągającym do 27 centymetrów. Dorosłe osobniki ważą 60-70 gram.
Posiada bardzo drobne łuski, które w dotyku wydają się aksamitne.

Gekony te są koloru brązowego- od jasnych odcieni, przez złote, aż do ciemnego brązu. Ponadto wyróżnia się trzy odmiany: Patternless, Mottled oraz White Collared/Spotted. Pierwsza charakteryzuje się najbardziej jednolitą barwą. Mottled najlepiej opisać jako umaszczenie "marmurkowe" złożone z dwóch odcieni brązu i licznych, czarnych kropeczek. Najrzadszą odmianą jest ostatnia, która charakteryzuje się występowaniem białych, dużych plam po obu stronach kręgosłupa i/lub na ogonie. Ponadto dodatkowo na głowie może znajdować się biały V-kształtny pasek.


Występowanie

Zamieszkuje południową część wyspy Grande Terre Nowej Kaledonii.
Rozmnażanie

R. sarasinorum osiągają dojrzałość płciową zazwyczaj między 16 a 18 miesiącem życia. Jednak niektóre samice dojrzewają nawet 2 lata. Minimalna waga samicy przed przystąpieniem do rozrodu powinna wynosić 50 gram.

Po około 6 tygodniach od kopulacji samica składa dwa jajka zakopując je w podłożu. Te, które pozostawi na powierzchni, będą prawdopodobnie niezapłodnione. Mają one podłużny kształt, wymiary około 2,5 na 1 centymetr.

Gekony te mają nieregularne cykle rozrodcze. Prawdopodobieństwo, że samica w jednym sezonie rozrodczym złoży jaja sześciokrotnie, jest tak samo wysokie jak to, że nie zniesie żadnego przez kilka sezonów.

Jajka inkubuje się w temperaturze w zakresie 22-28*C w odpowiednim substracie, który stanowić mogą włókno kokosowe, mech, perlit oraz ich mieszanki. Substrat powinien być wilgotny lecz nie mokry - po ściśnięciu go w dłoni nie może wyciekać woda. Jajka zakopuje się w podłożu do 2/3 ich wysokości. W zależności od temperatury inkubacji, zazwyczaj po 80-100 dniach klują się młode mierzące 8 - 10 cm. Można je od razu przenieść do innego pojemnika. Doskonałym pierwszym posiłkiem dla młodych jest jogurt owocowy, który po pierwszym linieniu młodych można zastąpić owadami i przecierami owocowymi.

Płeć młodych prawdopodobnie nie jest zależna od temperatury inkubacji.

Po sezonie rozrodczym należy wprowadzić około 3 miesięczny okres zimowania. W tym celu należy obniżyć temperaturę oraz wilgotność i zmniejszyć ilość podawanego pokarmu.
Joanna Winkler

Opracowane na podstawie własnych doświadczeń oraz
Rhacodactylus: The Complete Guide to their Selection and Care
Philippe De Vosjoli, Allen Repashy, Frank Fast


Liczniki
Zachowanie

R. sarasinorum wykazuje aktywność nocną.  W ciągu dnia gekony odpoczywają wśród roślinności i szczelinach pni. Niektóre osobniki zakopują się w podłożu.

Zaleca się trzymanie ich w niewielkich haremach składających się z kilku samic. Samców nie należy umieszczać w jednym terrarium gdyż będą one ze sobą walczyć.

Młode osobniki zbliżone wielkością można trzymać w grupach.

Gatunek niechętnie odrzuca ogon, dzieje się to bardzo sporadycznie. Jeśli jednak zdarzy się, że ogon ulegnie autotomii, jest on szybko regenerowany.

Gekony te są stosunkowo nerwowe, a ich ruchy są gwałtowniejsze i szybsze w porównaniu do pozostałych gatunków rodzaju. Osobników bojaźliwych nie należy brać na rękę, gdyż błyskawicznie mogą nam uciec z dłoni. Jaszczurki można jednak karmić owadami z pęsety oraz podawać im owoce lub przeciery owocowe na palcach- większość osobników chętnie je zliże.

Terrarium

R. sarasinorum może być hodowany w takich samych warunkach, jak opisane w artykule dotyczącym hodowli R. ciliatus, który dostępny jest tutaj.

Żywienie

Podstawowe zasady dotyczące żywienia R. sarasinorum są takie same jak w przypadku gekona orzęsionego (artykuł dostępny tutaj). Moje R. sarasinorum to gekony jedzące najwięcej spośród tych znajdujących się w kolekcji oraz najmniej "wybrzydzające". Mogę powiedzieć, że jedzą wszystko i w każdej ilości.

Zdrowie

Aspekty zdrowotne hodowli R. sarasinorum są takie samie jak w przypadku R. ciliatus - zachęcam do zapoznania się z opisem tego gatunku (dostępny tutaj).

Dymorfizm płciowy

U młodych R. sarasinorum można określić płeć gdy długość od pyska do nasady ogona wynosi co najmniej 7,5-8,5 cm. Oglądając łuski nad szczeliną kloaczną, u samców można dostrzec dwa rzędy porów preanalnych, których u samic brak. Dorosłe samce posiadają duże, okrągłe zgrubienie u podstawy ogona będące parzystym narządem kopulacyjnym.

Zdjęcie: Debbie & Léon, www.the-gex-files.nl
Rhacodactylus sarasinorum (Gekon smukły)
Jesteś tutaj: Określanie płci
Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

Określenie płci u młodych gekonów nie jest łatwe, tym bardziej, że są one podatniejsze na stres niż starsze osobniki, co objawia się próbami ucieczki, szybkimi skokami i wyrywaniem się. Płeć określa się na podstawie obecności bądź braku porów w okolicy kloaki (zdjęcia w opisach gatunków w dziale Artykuły). Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie gekona na czystej szybie i przyjrzenie się mu z lupą lub wykonanie zdjęcia. Taka metoda jednak ma swoje wady: nawet drobne zabrudzenia na szybie sprawiają, że pory mogą nie być dobrze widoczne, a wykonanie dobrego, ostrego zdjęcia przez szybę jest trudne. Alternatywą jest określanie płci gekona trzymanego w dłoni, a nauczenie się prawidłowego jego trzymania jest niezbędne, aby zwierzęciu nie wyrządzić krzywdy. Poniżej przedstawiam chwyt, który stosuję.

1.    Płeć gekona najlepiej określać w ciągu dnia, kiedy oświetlenie jest dobre, a gekony ospałe. Młodego wyciągamy z terrarium i jeśli jest pobudzony, usilnie stara się uciec, wówczas pozwalamy mu pospacerować chwilę po dłoniach do momentu, aż się uspokoi. W międzyczasie siadamy w wygodnym miejscu, najlepiej przy biurku. Miejsce musi być dobrze oświetlone - bardzo dobrze seksuje się np. przy lampce biurkowej lub oknie.

3.    Jedna tylna nóżka gekona powinna opierać się o kciuk lub wnętrze dłoni - zazwyczaj gad sam szuka podparcia i układa kończynę w ten sposób. Drugą odchylamy przy pomocy palca środkowego lub serdecznego pomagając sobie - jeśli jest to konieczne - drugą dłonią. Jeśli gekon się wyrywa, a łebek wysunął się już spomiędzy kciuka i palca wskazującego, należy go uwolnić i spróbować jeszcze raz. Nie można starać się utrzymać gekona za wszelką cenę ściskając go mocniej, gdyż można w ten sposób wyrządzić mu krzywdę. Młode w znakomitej większości przypadków będą się wyrywać, lecz za 3-4 podejściem uspokajają się. Jeśli jednak młody mimo kilku prób nadaj zawzięcie się wyrywa, należy umieścić go z powrotem w terrarium i spróbować ponownie za jakiś czas.
Liczniki
2.    Następnie palcem wskazującym przyciskamy łebek gekona i jednocześnie kciukiem łapiemy go pod brodę oraz odwracamy brzuszkiem do góry. Grzbiet gada musi być oparty o wnętrze dłoni i/lub palec środkowy, aby zapobiec trzymaniu go tylko i włącznie za łebek.
Jak postępować z gekonem podczas określania płci
4.    Podczas wykonywania tych czynności staramy się nie dotykać okolic kloaki, gdyż wilgotna i tłusta uniemożliwia prawidłowe określenie płci. Jeśli łuski błyszczą wówczas ciągle trzymając gekona należy delikatnie przetrzeć je suchą chusteczką trzymaną w drugiej ręce.

5.    Oglądamy gekona przy pomocy lupy o powiększeniu co najmniej pięciokrotnym.


6.    Czynności należy wykonywać szybko, aby jak najkrócej trzymać gada. Ponadto niezwykle istotnie jest, aby nie łapać gekona za ogon, gdyż w wyniku stresu może zostać odrzucony.

Poniżej prezentuję filmik, aby lepiej zobrazować jak proces powinien zostać wykonany.

Chwyt ten jest dobry przy określaniu zarówno małych jak i dużo większych gekonów. Wszystkie zdjęcia znajdujące się w opisach gatunków na niniejszej stronie, a przedstawiające dymorfizm płciowy zostały wykonane przy użyciu właśnie tej metody. Poniżej przykładowe zdjęcia z seksowania dużo większego osobnika.


Przy wykonywaniu czynności należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż wypracowanie chwytu wymaga czasu i doświadczenia. Nie należy się zniechęcać jeśli nie uda się nam złapać gekona w odpowiedni sposób przez kilka pierwszych prób. Jeśli mamy problem z utrzymaniem malucha w jednej dłoni wówczas warto poprosić kogoś o pomoc - pomocnik może odchylić nóżki a my w tym czasie możemy obejrzeć gada przy pomocy lupy.
Joanna Winkler