Jesteś tutaj: Jak postępować podczas kwarantanny?
Jak postępować podczas kwarantanny?
Za każdym razem, gdy kupowane jest nowe zwierzę i niezależnie od źródła jego pochodzenia - renomowanego hodowcy, małego, lokalnego sprzedawcy czy sklepu zoologicznego - należy poddać je kwarantannie. Jest to szczególnie istotne gdy nasze hodowle są duże, lecz także przy mniejszych nie należy zaniedbywać tej kwestii. Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas kwarantanny:

1.    Traktuj wszystkie nowe zwierzęta jako potencjalnie chore.

2.    Umieść je w indywidualnych pojemnikach urządzonych skromnie, z ręcznikami papierowymi w charakterze podłoża. W ten sposób łatwo będzie obserwować zwierzę oraz znaleźć jego odchody.

3.    Jeśli to możliwe, pojemniki ze zwierzętami poddanymi kwarantannie umieść w innym pomieszczeniu niż hodowlane.

4.     Po każdym kontakcie z nowymi zwierzętami myj ręce, dezynfekuj je odpowiednim środkiem  na bazie alkoholu. Wskazane jest także używanie jednorazowych rękawiczek lateksowych.

5.    Skrupulatnie obserwuj zwierzę, aby szybko wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. W przypadku ich zauważenia, udaj się z gekonem do weterynarza, oddaj do badania próbkę jego kału. Należy zaznaczyć, że warto zbadać kał zwierzęcia tuż po jego przybyciu, na wszelki wypadek. Pamiętaj, że zdarzyć się mogą tzw. wyniki fałszywie ujemne. Wynika to z faktu, iż mimo trwającej inwazji pasożyty lub ich jaja nie muszą być obecne w kale przez cały czas. W związku z tym nawet jeśli badanie przeprowadzone w kilka dni po przybyciu zwierzęcia nie wykazało obecności pasożytów, kwarantannę należy kontynuować, a w razie konieczności badania powtórzyć.

6.    Kwarantanna powinna trwać minimalnie miesiąc, a najlepiej trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, iż niektóre choroby czy infekcje pasożytnicze ujawniają się dużo później, nawet po sześciu miesiącach. Z tego względu jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia zwierzęcia, wydłuż kwarantannę w myśl zasady "lepiej uzbroić się w trochę cierpliwości, aniżeli później żałować".


Joanna Winkler


Liczniki
Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.