Jesteś tutaj: Dalmatian czy Superdalmatian
C. ciliatus - Dalmatian czy Superdalmatian?
Wielu początkujących hodowców gekonów orzęsionych z całą pewnością choć raz zastanawiało się, kiedy gekon z kropkami klasyfikowany może być do odmiany Dalmatian a kiedy do Superdalmatian. Cecha Dalmatian objawia się występowaniem u gekonów kropek zlokalizowanych w dowolnym miejscu na ciele, przy czym poza najczęściej spotykanymi czarnymi plamkami, można zaobserwować również czerwone, białe, brązowe a nawet zielone (zdjęcie).

Jest to cecha dominująca co oznacza, że może występować z każdą inną równolegle i z różnym nasileniem. Co więcej, młode gekony tuż po wykluciu zazwyczaj nie mają wielu kropek, lecz wraz z wiekiem aż do okresu dojrzałości pojawia się ich coraz więcej i często powiększają one swoje rozmiary. Ponadto hodowcy posiadający i rozmnażający swoje Dalmatiany uważają, że im bardziej nakrapiani rodzice, tym więcej kropek ma potomstwo.

Nieco problematycznym zadaniem jest określenie, czy gekon jest "tylko" Dalmatianem czy Superdalmatianem, a może Extreme Dalmatianem?

Prawidłowe określenie cechy zależy przede wszystkim od liczby kropek. Gekony posiadające od 1-35 kropek nie są Dalmatianami. Pojedyncze ciapki nie wystarczą aby klasyfikować osobnika do tej odmiany. Te jaszczurki, u których takie pojedyncze, drobne kropeczki występują są czasami nazywane nazywane Peppered (zdjęcie), przy czym należy zaznaczyć, że nazwę stosuje się także dla "właściwych" Dalmatianów, których kropki są bardzo drobne.

Dalmatian powinien posiadać co najmniej 35 a maksymalne 75-100 kropek (zdjęcie), natomiast u Super Dalmatianów jest ich od 75-100 wzwyż (zdjęcie). Extreme Dalmatianem określa się osobniki będące Super Dalmatianami, ale takie, u których kropki są tak duże, że zaczynają się ze sobą zlewać (zdjęcie).

Liczniki

Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.