Jesteś tutaj: Correlophus sarasinorum
Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

Nazwa łacińska

Correlophus sarasinorum (Raux,  1913)
(do niedawna Rhacodactylus sarasinorum)

Nazwa polska

Gatunek nie posiada polskiej nazwy

Nazwa angielska

Slender Prehensile-tailed Gecko

Występowanie

Zamieszkuje południową część wyspy Grande Terre Nowej Kaledonii.

Długość życia

Gatunek długowieczny, dożywa wieku 20-30 lat.

Wygląd

C. sarasinorum jest gatunkiem osiągającym do 27 centymetrów. Dorosłe osobniki ważą 60-70 gram.
Posiada bardzo drobne łuski, które w dotyku wydają się aksamitne.

Gekony te są koloru brązowego- od jasnych odcieni, przez złote, aż do ciemnego brązu. Ponadto wyróżnia się trzy odmiany: Patternless, Mottled oraz White Collared/Spotted. Pierwsza charakteryzuje się najbardziej jednolitą barwą. Mottled najlepiej opisać jako umaszczenie "marmurkowe" złożone z dwóch odcieni brązu i licznych, czarnych kropeczek. Najrzadszą odmianą jest ostatnia, która charakteryzuje się występowaniem białych, dużych plam po obu stronach kręgosłupa i/lub na ogonie. Ponadto dodatkowo na głowie może znajdować się biały V-kształtny pasek. W hodowlach występują także osobniki z kropkami, które określa się jako Dalmatian, lecz jest to odmiana bardzo rzadka.


Rozmnażanie

C. sarasinorum osiągają dojrzałość płciową zazwyczaj między 16 a 18 miesiącem życia. Jednak niektóre samice dojrzewają nawet 2 lata. Minimalna waga samicy przed przystąpieniem do rozrodu powinna wynosić 50 gram.

Po około 6 tygodniach od kopulacji samica składa dwa jajka zakopując je w podłożu. Te, które pozostawi na powierzchni, będą prawdopodobnie niezapłodnione. Mają one podłużny kształt, wymiary około 2,5 na 1 centymetr.

Gekony te mają nieregularne cykle rozrodcze. Prawdopodobieństwo, że samica w jednym sezonie rozrodczym złoży jaja sześciokrotnie, jest tak samo wysokie jak to, że nie zniesie żadnego przez kilka sezonów.

Jajka inkubuje się w temperaturze w zakresie 22-28*C w odpowiednim substracie, który stanowić mogą włókno kokosowe, mech, perlit oraz ich mieszanki. Substrat powinien być wilgotny lecz nie mokry - po ściśnięciu go w dłoni nie może wyciekać woda. Jajka zakopuje się w podłożu do 2/3 ich wysokości. W zależności od temperatury inkubacji, zazwyczaj po 80-100 dniach klują się młode mierzące 8 - 10 cm. Można je od razu przenieść do innego pojemnika. Doskonałym pierwszym posiłkiem dla młodych jest jogurt owocowy, który po pierwszym linieniu młodych można zastąpić owadami i przecierami owocowymi.

Płeć młodych prawdopodobnie nie jest zależna od temperatury inkubacji.

Po sezonie rozrodczym należy wprowadzić około 3 miesięczny okres zimowania. W tym celu należy obniżyć temperaturę oraz wilgotność i zmniejszyć ilość podawanego pokarmu.
Joanna Winkler

Opracowane na podstawie własnych doświadczeń oraz
Rhacodactylus: The Complete Guide to their Selection and Care
Philippe De Vosjoli, Allen Repashy, Frank Fast


Liczniki
Zachowanie

C. sarasinorum wykazuje aktywność nocną.  W ciągu dnia gekony odpoczywają wśród roślinności i szczelinach pni. Niektóre osobniki zakopują się w podłożu.

Zaleca się trzymanie ich w niewielkich haremach składających się z kilku samic. Samców nie należy umieszczać w jednym terrarium gdyż będą one ze sobą walczyć.

Młode osobniki zbliżone wielkością można trzymać w grupach.

Gatunek niechętnie odrzuca ogon, dzieje się to bardzo sporadycznie. Jeśli jednak zdarzy się, że ogon ulegnie autotomii, jest on szybko regenerowany.

Gekony te są stosunkowo nerwowe, a ich ruchy są gwałtowniejsze i szybsze w porównaniu do pozostałych gatunków rodzaju. Osobników bojaźliwych nie należy brać na rękę, gdyż błyskawicznie mogą nam uciec z dłoni. Jaszczurki można jednak karmić owadami z pęsety oraz podawać im owoce lub przeciery owocowe na palcach- większość osobników chętnie je zliże.

Terrarium

C. sarasinorum może być hodowany w takich samych warunkach, jak opisane w artykule dotyczącym hodowli C. ciliatus, który dostępny jest tutaj.

Żywienie

Podstawowe zasady dotyczące żywienia C. sarasinorum są takie same jak w przypadku gekona orzęsionego (artykuł dostępny tutaj). Moje C. sarasinorum to gekony jedzące najwięcej spośród tych znajdujących się w kolekcji oraz najmniej "wybrzydzające". Mogę powiedzieć, że jedzą wszystko i w każdej ilości.

Zdrowie

Aspekty zdrowotne hodowli C. sarasinorum są takie samie jak w przypadku C. ciliatus - zachęcam do zapoznania się z opisem tego gatunku (dostępny tutaj).

Dymorfizm płciowy

U młodych C. sarasinorum można określić płeć gdy długość od pyska do nasady ogona wynosi co najmniej 7,5-8,5 cm. Oglądając łuski nad szczeliną kloaczną, u samców można dostrzec dwa rzędy porów preanalnych, których u samic brak. Dorosłe samce posiadają duże, okrągłe zgrubienie u podstawy ogona będące parzystym narządem kopulacyjnym.

Zdjęcie: Debbie & Léon, www.the-gex-files.nl
Correlophus sarasinorum (Gekon smukły)
galeria