Eurydactylodes agricolae
galeria
Nazwa łacińska

Eurydactylodes agricolae (Henkel i Böhme, 2001)

Nazwa angielska

Chameleon geckoWygląd

Długość dorosłych E. agricolae wynosi 110-130 mm. Samice zazwyczaj są nieco większe od samców. Łuski tego gatunku wyglądają wyjątkowo - są różnych wielkości i na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie niepasujących do siebie. E. agricolae przybierają rozmaite kolory, począwszy od szarych, przez zielone o różnych odcieniach, a skończywszy na oliwkowych.

Zachowanie

Gekon przejawia aktywność nocną oraz częściowo dzienną. Zazwyczaj w ciągu dnia ukrywa się na pniach oraz wśród roślinności, gdzie w naturze pozostaje niezauważalny dla drapieżników dzięki swojemu kamuflującemu ubarwieniu. Bytuje w wilgotnych lasach deszczowych wśród gęstej roślinności na wysokości 1-2 metrów nad ziemią. Zaniepokojony, broni się przed napastnikiem wydzielając z gruczołów znajdujących się u podstawy ogona kleistą, cuchnącą substancję. Posiada także zdolność autotomii ogona.

Uwagę przyciąga specyficzny sposób w jaki gekony przemieszczają się. Nie chodzą one po powierzchni, lecz po niej "suną", gdyż spód ciała cały czas pozostaje w kontakcie z powierzchnią.

Gekonów nie należy brać na rękę, gdyż jest to gatunek nerwowy i zaniepokojony stara się uciekać lub może nawet odrzucić ogon.

Terrarium

E. agricolae może być trzymany w parach lub w małych grupach z maksymalnie trzema samicami. Samce nie powinny przebywać w jednym terrarium, gdyż są terytorialne i agresywne wobec siebie. Dla pary gekonów minimalne terrarium (wertykalne) powinno mieć wymiary 30x30x50cm. W terrarium powinniśmy umieścić kawałki kory oraz gałęzie o różnej średnicy, z przewagą cieńszych.

W terrarium mogą znaleźć się zarówno rośliny o małych i drobnych listkach, jak i te o dużej powierzchni. Pierwsze zapewniają gekonom schronienie, drugie zarówno powierzchnię, po której gekony mogą się poruszać, jak i taką, na której zbiera się woda, która w efekcie jest łatwo dostępna dla zwierząt. Przykładowe gatunki roślin jakie możemy wykorzystać to Dieffenbachia, Ficus, Fittonia, Guzmania, Shefflera. Zamiast żywych, możemy użyć również roślin sztucznych.

Podłoże stanowić mogą zarówno ręczniki papierowe jak i włókno kokosowe, kora, torf lub ich mieszanki.

Temperatura jaką powinniśmy zapewnić w ciągu dnia powinna mieścić się w zakresie 20-30*C. Najodpowiedniejsza to 22-26*C. W celu utrzymania w terrarium gradientu temperatury wskazane jest umieszczenie w nim żarówki grzewczej, która zapewni gekonom tzw. wyspę ciepła. W ciągu nocy temperatura może spadać nawet do 18-20*C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 75%. Spryskiwanie terrarium jedno-, dwukrotne w ciągu dnia jest wystarczające, aby taką wilgotność utrzymać.

Nie istnieje potrzeba stosowania naświetlania UV, jednakże umieściwszy w terrarium żarówkę UVB (ExoTerra®  2%, 13W), można zauważyć, że gekony przybierają intensywniejsze kolory.

Żywienie

Podstawę diety gekonów stanowią małe owady- głównie świerszcze i karaczany. Czasami - 1-2 razy w miesiącu- można im również podać małe larwy mola woskowego. Gekony zdecydowanie preferują drobną zdobycz mimo, że potrafią upolować i połknąć także duże owady. Poza pokarmem owadzim, E. agricolae chętnie jedzą świeże, miękkie owoce takie jak brzoskwinie czy banany, owocowe przecierki dla dzieci oraz Crested Gecko Diet (Repashy Superfoods®). Dieta powinna być uzupełniana o suplementy. Owady karmowe należy każdorazowo posypywać wapniem, kompleks witamin powinien być podawany raz w tygodniu.

Nie ma potrzeby umieszczania w terrarium miseczki z wodą, gdyż ta dostarczana jest codziennie przy spryskiwaniu. Jeśli jednak gekony mają do dyspozycji taką miseczkę, chętnie z niej korzystają.

Zdrowie

E. agricolae nie jest wrażliwym na błędy hodowcy gatunkiem. Jednakże nowy właściciel powinien pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jak większość nowo przywiezionych do domu gadów, gekony powinny zostać poddane badaniu na obecność pasożytów i w razie konieczności odrobaczone. Kolejną rzeczą są problemy z linieniem, którym z łatwością można zapobiec utrzymując w terrarium odpowiednią wilgotność przez regularne spryskiwanie. Najbardziej niebezpieczne są niedobory witamin i mikroelementów. Regularna suplementacja i podawanie różnorodnego pokarmu pozwala na utrzymanie zwierząt w dobrej kondycji, także podczas okresu rozrodczego.

Dymorfizm płciowy

U E. agricolae można z łatwością określić płeć już nawet w wieku 6 miesięcy. Samice są zazwyczaj większe od samców, a ich łuski są jednolitego kształtu i koloru. Samce są mniejsze i smuklejsze niż samice. Kolor i łuski są u nich bardziej różnorodne, pory preanalne i zgrubienie u nasady ogona, będące podwójnym narządem kopulacyjnym (półprącia, hemipenisy), doskonale widoczne.
Opisane różnice między płciami są widoczne na poniższych zdjęciach.Projekt Winkler & Radecki.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Jesteś tutaj: Eurydactylodes agricolae

Rozmnażanie

E. acricolae osiąga dojrzałość płciową już w wieku 12 miesięcy, jednak samice powinny być dopuszczone do rozrodu nie wcześniej niż w 18 miesiącu życia. Minimalne rozmiary jakie powinna osiągnąć para to 11 cm dla samicy i 10 cm dla samca. Gekony muszą być dobrze odżywione i w pełni zdrowe. Aby zainicjować sezon rozrodczy gekony powinny mieć zapewniony okres zimowania. Obniżenie temperatury w terrarium do 18-22*C na okres 8-10 tygodni jest wystarczające. Następnie temperaturę należy stopniowo podnieść do pierwotnych wartości. Podczas godów gekony mogą wydawać rozmaite dźwięki przypominające ćwierkanie i piszczenie.

Samice składają jajka w wilgotnym podłożu zakopując je na znaczną głębokość. Powinny one zostać przeniesione do inkubatora i inkubowane w cieple (23-25*C) oraz wysokiej wilgotności. Substrat w inkubatorze mogą stanowić wermikulit, perlit, mech, torf oraz ich mieszanki. Młode wykluwają się po około 75-85 dniach inkubacji. Należy je przenieść do małych zbiorników oraz zapewnić takie same warunki środowiskowe jak dorosłym osobnikom.Joanna Winkler
Występowanie

Eurydactylodes agricolae występuje w Nowej Kaledonii na wyspie Grande Terre.
Liczniki